ramazan bayramı 2021 ne zaman

ramazan bayramı 2021 ne zaman

Sivilceler, lekeler, çatlaklar – ne derseniz deyin, sivilce tedavisi zor olabilen zorlu bir durum olabilir. Akne çok yaygındır ve dünya çapındaki tüm insanların tahmini% 80’inin yaşamları boyunca bir tür sivilceden muzdarip olması beklenir. Ara sıra sivilcelerden muzdarip olanlar için, sivilce çoğu zaman fazla endişe duymayan geçici bir rahatsızlıktır.http://www.zaman.biz/ramazan-bayrami-2021

Diğerleri için sivilce, kişinin özsaygısı ve genel psikolojik sağlığı üzerinde ciddi bir etki yaratabilecek günlük bir takıntıdır.

Akneden muzdarip çoğu insan, lekelerini iyileştirmek için sert kimyasallara ve geleneksel antibiyotik tedavilerine başvurur. Neyse ki, şimdi her zamankinden daha fazla seçenek mevcut. Alternatif tedaviler aramayı düşünüyorsanız, işte akne tedavisi için en son yöntemlerin hızlı bir incelemesi.

Mavi ışık tedavisi: Mavi ışık tedavisi, diğer tedavilerde çok az başarı elde eden akne hastalarına yöneliktir. Mavi ışık tedavisi, çoğu sivilce türüne, propionibacterium acnes’e (P. acnes) neden olan bakterileri ortadan kaldırmaya odaklanır. P. Acnes, porfirin olarak bilinen küçük molekülleri yaratır ve bu da çoğu akne iltihabına neden olan bakterinin üretilmesine yardımcı olur. Mavi ışık tedavisi porfirinleri sıfırlayarak çalışır. Mavi ışığa maruz kalan porfirinler, P. acnes bakterilerini yok eden serbest radikaller üretebilir.

Mavi ışık tedavisi, lekeleri iyileştirmeye yardımcı olmanın non-invaziv ve ilaçsız bir yolu olduğu için hızla akne tedavisi haline geliyor. Çoğu topikal ilaç, hassas cilde zarar veren, soyulma, kızarıklık ve güneşe duyarlılığın artmasına neden olan güçlü bileşenler içerir. Mavi ışık tedavisi, çoğu akne ilacına göre kolay ve ilaçsız bir alternatif olarak kabul edilmektedir. Bazı kişiler mavi ışık tedavisinin güvenliği konusunda endişelerini dile getirdiler. Geçmişte ışık tedavisi seçenekleri% 100 güvenli kabul edilmiyordu. Geçmiş ışık terapisi tedavileri, cilde zararlı olan ultraviyole ışıktan oluşuyordu. Neyse ki, modern mavi ışık tedavisi FDA onaylıdır ve UV ışığı içermez.

Peki mavi ışık terapisi nasıl çalışır? Genellikle mavi ışık tedavisi kademeli artışlarla uygulanır. Ortak bir tedavi programı, dört haftalık bir süre boyunca verilen sekiz seanstan oluşabilir. Mavi ışık terapisi seansları kısadır ve genellikle yaklaşık 15 dakika sürer. Daha fazla bilgi almak veya mavi ışık tedavisi tedavisi almak için bir cilt uzmanını veya dermatoloğu ziyaret edin.

Akneyi tedavi etmek için kullanılan başka bir ışık terapisi türü, darbeli ışık ve ısı enerjisi (LHE) tedavisi olarak bilinir. LHE tedavisi, sivilcenin temel nedenlerini ortadan kaldırmak için hem ışık hem de ısı kullanır. Mavi ışık tedavisi gibi, LHE tedavisi de sivilceye neden olan bakterileri yok etmek için ışığı kullanır. LHE tedavisi ayrıca sebum üretimini azaltmak ve yağ bezlerini küçültmeye yardımcı olmak için ısı kullanır. LHE tedavisi, birçok akne hastası için çekici bir seçenektir çünkü hızlı sonuçlar vaat etmektedir. Genellikle akne semptomlarında düzelme 30 gün gibi erken bir zamanda görülebilir. LHE terapisi de hızlı bir tedavi olduğu için popüler hale geliyor ve çoğu seans 10 dakikadan biraz fazla bir sürede tamamlanıyor. FDA, hafif ila orta şiddette akne tedavisi için LHE tedavisini onayladı.

Farklı ışık terapileri çekici görünse de, aynı zamanda pahalı olabilir ve çoğu sağlık sigortası tarafından karşılanmayabilir. Daha hafif ve daha ucuz bir terapi arıyorsanız, mevcut birçok bitkisel tedaviyi düşünün. Birçok bitkinin potansiyel olarak terapötik olduğu belirtilmiştir. Bazı akne hastaları, siyah frenk üzümü tohumu yağı ve çuha çiçeği yağı gibi bazı bitkisel takviyelerle yemin eder. Her iki bitki de akne hastalarına tavsiye edilir. Aknenizi kontrol altına almak için her gün 500 miligramlık üç kapsül almayı deneyin. Aldığınız bitkileri ve bunların etkinliğini takip edebileceğiniz bir çeşit bitkisel günlük oluşturmak faydalı olabilir.

Şifalı otların yanı sıra bazı vitaminler ve mineraller de akne hastaları için şiddetle tavsiye edilir. A vitamini, sağlıklı bir cildin üretimi ve bakımı için belki de en önemli vitamindir. A Vitamini, cildiniz tarafından üretilen sebum miktarını kontrol etmeye yardımcı olur ve aynı zamanda keratin üretiminde önemli bir vitamindir. A vitamini çok güçlüdür ve sadece kontrollü dozlarda alınmalıdır. Durumunuza uygun A vitamini miktarı hakkında doktorunuza danışın. Diğer önemli ‘cilt’ vitaminleri, Vitamin B-6 ve Vitamin E’dir. Sağlıklı bir cildi korumak için önemli bir mineral Çinkodur. Akne hastaları için günde yaklaşık 30-50 mg Çinko önerilir.

Bir cevap yazın